Conference Program

SUNDAY   08/11/2009

 

1100 – Excursion – A sightseeing tour around Niš which includes visiting some of the historical monuments, such as the archeological site “Mediana”, the Skull Tower monument, the WWII concentration camp “Red Cross”, and many more. The tour also includes visiting Niška banja (Spa of Niš), which is situated 12 km from Niš, where, in the past, Constantine the Great used to bath in Spa’s mineral water.

 

MONDAY   09/11/2009

 

1000-1030                                  ОPENING CEREMONY of the WORKSHOP

 

1030-1100                 Welcome Cocktail

1100-1130                 Martin Goldstern,    Effective clones

1130  - 1135               Break 

1135 - 1200               Guenther Eigenthaler, Congruence classes in universal algebra

1200 - 1205               Break 

1205 - 1230              Vladimi  Repnitski, On the representation of lattices by subalgebra lattices

1230  - 1250              Coffee  Break

1250  - 1310              Daniel  Romano,  On Positive Quasi-antiorders in Semigroup with Appartness

1310  1315              Break 

1315 1340             Ionut Tutu, A logic for reasoning about time

 

1340  1500              Lunch Break

 

1500 – 1520              Zoran Ognjanović, Probability logics

1520 -1525                Break

1525 – 1550              Michael Drmota, Random planar graphs

1550 – 1555              Break

1555 – 1615              Predrag Rajković, The description of a transmission control protocol by q-calculus

1615 – 1620              Break

1620 – 1640              Nebojša Dinčić, Recent results on generalized inverses

1640 - 1700               Coffee Break

1700 - 1720               Predrag Stanimirović,  Method for Computing Generalized Inverses of  Matrices

1720-  1725               Break

1725 -  1755              Victor Mitrana, Two-dimensional pattern matching with networks of evolutionary picture processors

1755- 1800                Break  

1800 – 1820              Marko Petković,    Algorithms for the spherical coverage verification

* * *

 

TUESDAY   10/11/2009

 

900- 935                      Cristian CaludeProving randomness

935 – 940                    Break

940 - 1010                 Mikhail Volkov, Synchronizing automata

1010 - 1020               Break

1020 - 1045               Alessandra Cherubini, Grammatical approaches to 2D language

1045 – 1105              Coffee Break

1105 – 1130              Dragan Marušić, Looking back and ahead: three open problems in vertex-transitive graphs

1130 - 1135              Break

1135 – 1155              Ljubiša Kocić, Application of chaos theory in computer graphics

1155 - 1205               Coffee    Break

1205 – 1225              Miroslav Ćirić, Fuzzy and weighted automata: determinization, state reduction, structural equivalence

1225 - 1230              Break

1230 – 1255              Radu Gramatovici, The infinite nature of finite languages

1310 – 1500              Lunch break   

1500 – 1525              Arseny Shur, Growth properties of power-free languages

1525 - 1530               Break

1530 – 1555              Florin Manea, On some algorithmic problems in the area of combinatorics on partial words

1555 – 1600              Break

1600 - 1625              Yulia Gamzova, Partial words and the periods interaction property

1625  - 1645               Break

1645 – 1710              Atanasiu Adrian, Amiable words

1710 – 1715               Break

1715 – 1735              Ljiljana Radović, Tutte and Jones polynomials of link families

1735 -  1740              Break

1740 – 1800              Klavdija Kutnar,  Construction of Hamilton cycles in (2,s,3)-Cayley graphs

1800 – 1805                Break

1805 – 1825              Aleksander MalinicCovering techniques in graph theory

    *    *     *

2000 Conference Dinner