Sun
Korisnik Lozinka
Početna strana | Homepage
FAKULTET
O Fakultetu. Dekanat. Katedre. Biblioteka. Informacioni sistem.
STUDIJE
Osnovne i master akademske studije. Doktorske studije. Studije po ranijim programima. Erasmus Mundus.
ISTRAŽIVANJE I USLUGE
Istraživanja. Zavod. Laboratorije. Centri. Atestiranje vozila.
UPIS NA MFN
DOKUMENTI
Javne nabavke Mašinskog fakulteta. NN veća. Savet MFN. Sindikat. Tela. Akta. Formulari. Akreditacija MFN. Stručna predavanja.
ŽIVOT NA MFN
Oglasne table. Osoblje MFN. Studenti. Alumni. Lične prezentacije. Hol MFN.
NA SERVERIMA MFN
WebMAIL. ICIT. Prisma. Konferencije. Projekti. Partneri MF. Publikacije MF.
Adresa i telefoni. Telefonski imenik.

>> PRETRAGA

Magazin studenata MFN

Početna strana  > FAKULTET > Katedre > Mašinske konstrukcije, razvoj i inženjering > Osnovne informacije o Katedri
Osnovne informacije o Katedri

U periodu rada Tehničkog fakulteta, od 1960. do osnivanja Mašinskog fakulteta 1971. g, postojala je Katedra za konstruisanje mašinskih elemenata i mašina, ali formalno, jer nije mogla da radi i funkcioniše zbog malog broja planova.

Prvi nastavnik iz predmeta koji pripadaju ovoj oblasti bio je Pavle Dražić, dipl.maš.inž., koji je 1961. godine izabran za višeg predavača za predmete Tehničko crtanje i Mašinske konstrukcije. Iste 1961. godine izabran je Vukadin Krstić dipl.maš.inž., za predavača za predmet Mašinski elementi. Ova dva nastavnika su sve do 1970. godine držali nastavu iz navedenih predmeta. Godine 1965. Stojadin Stojičić, dipl.maš.inž., izabran je za docenta za predmet Konstrukcije vagona.

Nastavu iz predmeta koji su pripadali oblasti Mašinskih konstrukcija držali su u periodu od 1960. do 1970. kao honorarni nastavnici: prof. dr Sava Dedijer - Transportne uređaje, prof. dr Brana Ilić, prof. dr Todor Pantelić i predavač Momčilo Gadžić - Mehanizme, predavač Jovan Canić - Metalne konstrukcije. Godine 1970. dr Života Živković, docent, preuzima nastavu iz predmeta Mehanizmi, Radić Mijajlović, docent, iz predmeta Transportni uređaji, Vlastimir Trajković, predavač iz predmeta Metalne konstrukcije.

U ovom periodu, do 1973. godine, treba pomenuti ostale nastavnike sa drugih fakulteta i ustanova držali nastavu i doprineli razvoju fakulteta u naučnom i istraživačkom radu i razvoju kadrova:

prof. dr Branko Gligorić, Mašinski fakultet Kragujevac
prof. dr Radomir Ljubisavljević, Mašinski fakultet Kragujevac
prof. dr Dragoslav Jovanović, Mašinski fakultet Novi Sad
prof. dr Predrag Milović, Mašinski fakultet Beograd
prof. dr Dragoslav Pajić, Mašinski fakultet Niš,
prof. dr Aleksandar Krstić, Mašinski fakultet Beograd.

Može se uzeti da je Katedra za mašinske konstrukcije formirana odlukom Saveta Mašinskog fakulteta 1973. g. i u njen sastav su ušle tri Katedre:

Katedra za mašinske elemente
Katedra za transportno mašinstvo
Katedra za precizno mašinstvo

Za prvog šefa Katedre izabran je doc. dr Milan Nedeljković, dipl.maš.inž.

Na dan formiranja Katedre za mašinske konstrukcije 1973. godine njen sastav činili su:

dr Milan Nedeljković, docent, šef Katedre,
dr Stojadin Stojičić, van. prof.
dr Života Živković, docent
mr Radić Mijajlović, docent
Vlastimir Trajković, docent
Aleksandar Vulić, asistent
Vlastimir Ðokić, asistent
Nenad Pavlović, asistent
Tomislav Petrović, asistent
Miodrag Velimirović, asistent

Katedri za mašinske konstrukcije pripadali su sledeći predmeti:

Zajednički predmeti za sve smerove:
Tehničko crtanje

Lokomotive
Vagoni
Kočnice
Proizvodnja i remont železničkih vozila
Eksploatacija i održavanje železničkih vozila
Železnička mašinska postrojenja

Godine 1987. dolazi do promene nastavnog plana i do formiranja Katedre za precizno mašinstvo, a time i do izdvajanja i predmeta i dotadašnjih članova Katedre. Za šefa Katedre za mašinske konstrukcije izabran je dr Radić Mijajlović, red. prof. Prema nastavnom planu koji je tada usvojen, Katedri za Mašinske konstrukcije pripadala su 2 profila:

profil za mašinske konstrukcije i mehanizaciju,
profil železničkog mašinstva.

U periodu 2001- 2003.godine šef katedre bio je prof,dr Aleksandar Vulić, red.prof.
Godine 2003. usvojen je novi nastavni plan i dolazi do formiranja Katedre za transport i logistiku, a time i do izdvajanja članova Katedre iz ove oblasti. Na profilu MAŠINSKE KONSTRUKCIJE, RAZVOJ I INŽENJERING rade 3 usmerenja:

Mašinske konstrukcije,
Razvoj i inženjering,
Zavarivanje i zavarene konstrukcije.

Za šefa Katedre za mašinske konstrukcije u periodu 2003-2005.godine izabran je dr Vojislav Miltenović, red.prof, a u periodu 2005-2007.godine dr Vlastimir Đokić, red. prof.

Katedra za mašinske konstrukcije 2007. godine menja naziv u Katedra za mašinske konstrukcije, razvoj i inženjering. Za šefa Katedre izabran je dr Vojislav Miltenović, red.prof.