Sun
Korisnik Lozinka
Početna strana | Homepage
FAKULTET
O Fakultetu. Dekanat. Katedre. Biblioteka. Informacioni sistem.
STUDIJE
Osnovne i master akademske studije. Doktorske studije. Studije po ranijim programima. Erasmus Mundus.
ISTRAŽIVANJE I USLUGE
Istraživanja. Zavod. Laboratorije. Centri. Atestiranje vozila.
UPIS NA MFN
DOKUMENTI
Javne nabavke Mašinskog fakulteta. NN veća. Savet MFN. Sindikat. Tela. Akta. Formulari. Akreditacija MFN. Stručna predavanja.
ŽIVOT NA MFN
Oglasne table. Osoblje MFN. Studenti. Alumni. Lične prezentacije. Hol MFN.
NA SERVERIMA MFN
WebMAIL. ICIT. Prisma. Konferencije. Projekti. Partneri MF. Publikacije MF.
Adresa i telefoni. Telefonski imenik.

>> PRETRAGA

Magazin studenata MFN

Početna strana  > FAKULTET > Katedre > Proizvodno informacione tehnologije i menadžment > Predlozi za teme diplomskih radova - Prof.dr. Velibor Marinković
Predlozi za teme diplomskih radova - Prof.dr. Velibor Marinković
00.00.0000

1. POSTUPCI OJACAVANJA MATERIJALA METODIMA
POVRSINSKOG PLASTICNOG DEFORMISANJA (PPD)

Sadrzaj: 1. Uvod; 2. Teorijske postavke; 3. Klasifikacija metoda; 4. Metod valjanja cilindricnih, ravnih i fazonskih povrsina; 5. Masine i alati; 6. Svojstva deformisanih povrsina (Tvdoca, hrapavost); 7. Drugi postupci povrsinskog plasticnog deformisanja; 8. Vibraciono valjanje, 9. Zakljucak; 10. Literatura.
Literatura: 1.Marinkovic V.: Poboljsanje eksploatacionih svojstava rotacionih delova primenom metoda povrsinskog plastcnog deformisanja, MFN, 1998. 2. Bogojavljenskij K.N., Kamnjev P.V.: Izgotovlenie detalej plasticeskim deformirovaniem, Moskva, 1975. 3. Felgentreu G.: Leistungsfähige Bauteile durch Oberflächen-Walztechnik. ATZ/MTZ, Sonderheft-Fertigungstechnik 94/95. 4. Ivanovic P., Kalanovic V. et al.: Analysis of “input” and “state” coordinates of the external cylindrical sutface rolling by method of cold deformation. Journal for Technology of Plasticity, No 1, 1998. 5. Plancak M.i dr.: Tehnologija plasticnosti u masinstvu II, FTN, Novi Sad, 1992.

2. OPTMIZACIJA REZIMA REZANJA PRI OBRADI GLODANJEM
VALJKASTIM GLODALIMA SA ZAVOJNIM ZUBIMA

Sadrzaj: 1. Uvod; 2. Klasifikacija metoda glodanja; 3. Prikaz metoda glodanja glodalom sa zavojnim zubima; 4. Prednosti i nedostaci ovog metoda obrade; 5. Izbor kriterijuma optimizacije; 6. Prikaz algoritma i programa za racunar; 7. Primeri proracuna; 8. Zakljucak; 9. Literatura.
Literatura: 1. Nikolic D., Stanic J. i dr.: Masinska obrada - Prirucnik, MFB, 1980, 2. Kalajdzic M.: Tehnologija masinogradnje, MFB, 1998., 3. Kalajdzic M. i dr.: Tehnologija obrade rezanjem, MFB, 1999., 4. Marinkovic V.: Masinska obrada, Deo II- Zbirka zadataka iz obrade materijala rezanjem, MFN, 1990. 5. Granovski G., Granovski V.: Rezanie metallov, Moskva,1985.

3. METODI ODREIVANJA POSTOJANOSTI REZNOG ALATA

Sadrzaj: 1. Uvod; 2. Klasifikacija reznog alata; 3. Geometrija reznog alata; 4. Habanje alata; 5. Kriterijumi pohabanosti; 6. Definicija postojanosti alata -Tejlorov obrazac; 7. Prikaz i analiza metoda za odre|ivanje postojanosti alata 8. Zakljucak; 9. Literatura.
Literatura: 1. Stanic J.: Teorija obrade metala, MFB, 1989, 2. Ivkovic B.: Tribologija rezanja, “Gra|evinska knjiga”, Beograd, 1978., 3. Kovac P. Milikic D.; Obrada rezanjem, FTN, Novi Sad, 1998., 4. Marinkovic V.: Masinska obrada, Deo II - Zbirka zadataka iz obrade materijala rezanjem, MFN, 1990., 5. Granovski G., Granovski V.: Rezanie metallov, Moskva, 1985., 6. Kovac P.: Zavisnost izme|u habanja alata, temperature rezanja i rezima rezanja, “Tribologija u industriji”, No 4., 1996.

4. USAVRSAVANJE TEHNOLOGIJE IZRADE PROFILA OD AL-LEGURA ISTISKIVANJEM

Sadrzaj: 1. Uvod; 2. Klasifikacija postupaka istiskivanja; 3. Klasifikacija profila od Al-legura; 4. Opis tehnoloskog postupka izrade profila od Al-legura; 5. Alati za istiskivanje; 6. Proracun sile i deformacionog rada istiskivanja 7. Novi materijali na bazi aluminijuma; 8. Novi tehnoloski postupci 9. Zakljucak; 10. Literatura.
Literatura: 1. Spur G., Stöferle T.: Handbuch der Fertigungstechnik, München, 1984. 2. Marinkovic T.: Istrazivanje me|usobnog uticaja faktora procesa i konfiguracije alata u tehnologiji izrade profila od Al-legura istosmernim istiskivanjem, Doktor. disertacija, MFN, 2000., 3. Rajtbarg L.H.: Peroizvodstvo pressovanih profilej, Moskva, 1984. 4. Takagi S.: The Evolution and Current Status of Extrusion Technilogy in the Japanese Al-Industry, “LMA”, No 10, 2000., 5. Marinkovic T., Marinkovic V.: Poblem raznovsnosti i slozenosti profila od aluminijumskih legura i njihova klasifikacija, Zbornik sa savetovanja proizvodnog masinstva Jugoslavije, Kraljevo, 2000.

5. UPOREDNA ANALIZA KLASICNOG I KOMBINOVANOG DUBOKOG IZVLACENJA

Sadrzaj: 1. Uvod; 2. Klasifikacija postupaka dubokog izvlacenja; 3. Prikaz postupka “kombinovanog” dubokog izvlacenja (prva i naredne operacije); 4. Odre|ivanje radnog napona i sile za prvu operaciju kombinovanog izvlacenja; 5. Primeri proracuna; 6. Postupci sukcesivnog dubokog izvlacenja 7. Prednosti i nedostaci procesa kombinovanog dubokog izvlacenja; 8. Zakljucak; 9. Literatura.
Literatura: 1. Musafia B.: Obrada plasticnom deformacijom, “Svjetlost”, Sarajevo, 1980., 2. Valijev S.A.: Kombinirovannaja glubokaja vitjazka listovih materijalov, Moskva, 1973. 3. Popov E.A. i dr.: Silovie parametri processa kombinirovannoj vitjazki na radijalnoj matrice, “Izv.VUZ”, No 11, 1982., 4. Averkijev A.J. i dr.: Kovka i stampovka, Tom 4-Listovaja stampovka , Moskva, 1987., 5. Marinkovic V.: Masinska obrada, Deo I -Zbirka zadataka iz obrade materijala deformisanjem, MFN, 1990.