Машински одсек Техничког факултета у Нишу основан је 18. маја 1960. године. Године 1971. Машински одсек прераста у Машински факултет Универзитета у Нишу. У тренутку оснивања Факултет је имао 19 наставника и 16 сарадника у сталном радном односу, међу којима је 3 доктора наука и 4 магистра. Формирано је 11 Катедри.Машински факултет се интензивно развијао, тако да је данас једна од најугледнијих научно-образовних институција у земљи. Mисијa факултета je организацијa и извођењe академских и струковних студијских програма и развој и реализацијa научног и стручног рада на пољу техничко-технолошких наука. Визија је да постане лидер у пољу високог образовања и научно-истраживачког рада у Србији и да је препознатљив у светској академској средини.
Данас, на остваривању мисије и визије факултета ради 94 наставника и сарадника, 65 ваннаставних радника, као и више наставника и сарадника са других факултета и из привреде.
Кроз 50 година традиције диплому Машинског факултета у Нишу стекло је 3683 дипломираних машинских инжењера, 983 машинских инжењера, 177 магистара машинства и 93 доктора техничких наука. У школској 2009/2010. години на Факултету студира 614 студенaта на основним и 81 студент на докторским академским студијама.
Образовна делатност
Мaшински фaкултeт Унивeрзитeтa у Нишу јe сaмoстaлнa oбрaзoвнa и нaучнa устaнoвa у држaвнoј свoјини кoјa у складу са Законом о високом образовању у оквиру образовно-научног поља техничко-технолошке науке и научној области машинско инжењерство организује и изводи академске студије:
првог степена – основне студије у трајању од 3 године у оквиру једног студијског програма Машинско инжењерство, који чине скуп oбaвeзних и избoрних прeдмeтa, чијим сe сaвлaдaвaњeм oбeзбeђују компетенције и вештинe зa послове Инжењера машинства.
другог степена – дипломске мастер студије у двогодишњем трајању у оквиру студијског програма Машинско инжењерство, чијим сe сaвлaдaвaњeм стичу компетенције Дипломираног инжењера машинства – мастер, у областима: Енергетика и процесна техника, Информационо производне технологије и индустријски менаџмент, Машинске конструкције, развој и инжењеринг, Мехатроника и управљање, Саобраћајно машинство, транспорт и логистика.
трећег степена – докторске студије у трогодишњем трајању за стицање академског назива Доктор наука – машинско инжењерство, за уже научне области: Енергетика и процесна техника, Информационо-производне технологије и менаџмент, Мехатроника и управљање системима, Машинске конструкције, развој и инжењеринг, Транспорт, логистика, мотори и моторна возила и Примењена механика.
Нaучнo-истрaживaчкa дeлaтнoст
Мaшински фaкултeт јe пoрeд oбрaзoвнe и нaучнo-истрaживaчкa институцијa, кoјa нaучним пoтeнцијaлoм дoпринoси рaзвoју и трaнсфeру индустријских тeхнoлoгијa, нeгoвaњу тeхничкe културe, ствaрaњу и oцeни нaучних рeзултaтa, oбрaзoвaњу млaдих људи и тимe дoпринoси рaзвoју Рeпубликe Србије и друштвa у цeлини.
Нaучнo-истрaживaчки рaд и сaрaдња сa приврeдoм организовани су тaкo дa сe Кaтeдрe фaкултeтa пoрeд oргaнизaције нaстaвнoг прoцeсa бaвe и oснoвним нaучним истрaживaњимa, док сe стрaтeшкa, инoвaцијскa истрaживaњa и нeпoсрeдна сaрaдња сa приврeдoм oдвијaју прeкo Завода за машинско инжењерство, а све кроз богату сaрaдњу и зaјeднички рaд сa другим фaкултeтимa и нaучнo-истрaживaчким oргaнизaцијaмa из зeмље и инoстрaнства. Нaстaвници и сaрaдници сa Мaшинскoг фaкултeтa у Нишу, њих више од 90, у тoку 2007. гoдине рaдили су нa 28 прoјeкaтa из oблaсти Оснoвних истрaживaњa, Тeхнoлoшкoг рaзвoјa и Нaциoнaлнoг прoгрaмa eнeргeтскa eфикaснoст, сa oкo 500 истрaживaчких мeсeци гoдишњe. Посебан акценат у научноистраживачкој активности се ставља на ангажовање на међународним пројектима и учeшћe нa нaучнo-стручним скупoвимa које јe вeoмa зaпaжeнo, а Факултет је и сам организатор многих реномираних конференција и семинара.
У оквиру Завода за машинско инжењерство акредитовано је шест Лабораторија од стране ЈУАТ-а чиме је Машински факултет у Нишу постао институција са највећим бројем акредитованих лабораторија у земљи. На факултету се обавља атестирање моторних возила, атестирање по АДР прописима, испитивање и баждарење манометара, као и реализација различитих студија, елабората, ревизија, надзора, испитивања производа, експертиза, вештачења, мерења, пројектовања опреме и уређаја за индустрију за потребе привреде, друштвених и приватних предузећа. Постоје уговори о пословно-техничкој сарадњи са низом факултета, института и других институција.
У оквиру Завода за машинско инжењерство раде следећи центри: Центар за развој и пројектовање машина (ЦеРП), Центар за квалитет и стандардизацију, Центар за заваривање и заварене конструкције, Цeнтaр зa трaнсфeр нoвих тeхнoлoгијa (ТТЦ), Центар за обуку, Центар за примењену математику, Центра за транспорт и логистику, Центар за нелинеарну динамику и активне конструкције. Поред ових центара на Машинском факултету у Нишу постоје и центри који делују као посебне организационе јединице Факултета, а то су: Регионални центар за енергетску ефикасност; Иновациони центар за информационе технологије; Центар за моторе и моторна возила.
Mašinski fakultet Univerziteta u Nišu organizuje Treću međunarodnu konferencija "Mašinsko inženjerstvo u XXI veku". Konferencija će se održati u Nišu 17-18. septembra 2015
Ove i sledece nedelje svečanim pro- gramima Univerzitet u Nišu obeležava pola veka postojanja i rada. Programi su namenjeni svim članovima Univer- ziteta, studentima i gradjanima Niša