Sun
Korisnik Lozinka
Početna strana | Homepage
FAKULTET
O Fakultetu. Dekanat. Katedre. Biblioteka. Informacioni sistem.
STUDIJE
Osnovne i master akademske studije. Doktorske studije. Studije po ranijim programima. Erasmus Mundus.
ISTRAŽIVANJE I USLUGE
Istraživanja. Zavod. Laboratorije. Centri. Atestiranje vozila.
UPIS NA MFN
DOKUMENTI
Javne nabavke Mašinskog fakulteta. NN veća. Savet MFN. Sindikat. Tela. Akta. Formulari. Akreditacija MFN. Stručna predavanja.
ŽIVOT NA MFN
Oglasne table. Osoblje MFN. Studenti. Alumni. Lične prezentacije. Hol MFN.
NA SERVERIMA MFN
WebMAIL. ICIT. Prisma. Konferencije. Projekti. Partneri MF. Publikacije MF.
Adresa i telefoni. Telefonski imenik.

>> PRETRAGA

Magazin studenata MFN

Početna strana  > STUDIJE > Studije po ranijim programima > Diplomske petogodišnje studije započete pre 2004. god. > Proizvodno mašinstvo > Prerada polimera i gume > Plan i program nastave
Plan i program nastave
00.00.0000
Plan i program nastave predmeta Prerada polimera i gume

Nedelja
Datumi
Naslovi lekcija
Naslovi vezbi
1.
Feb. 2001.
Uvodna razmatranja. Uopste od polimerim materijalima. Osobine.
Radno mesto za preradu polimera.
2.
Feb. 2001.
Metode prerade polimernih materijala (livenje, ubrizgavanje, direktno presovanje, ekspandiranje, centrifugalno livenje, ekstudiranje, duvanje, vakuumiranje)
Poseta proizvodnim organizacijama koje se bave preradom polimernih materijala
3.
Mart 2001.
Sistem za ubrizgaanje delova od plastomera. Masina za ubrizgavanje (lipna ubrizavalica, ubrizavanje puznim vijkom, kombinovano ubrizgavanje)
Sistem za izradu delova ubrizgavanjem sa materijalnim, energetskim i informcijskim ulazima i izlazima
4.
Mart 2001.
Osnovni elementi jedinice za ubrizgavanje. Pogonska jedinica (pogon ubrizgavalice). Zastitini i kontrolni uredjaji.
Lista izradnog dela kao preduslov pravilnog projektovanja kalupa alata.
5.
Mart 2001.
Uredjaj za regulisaje temperture alata. Alat za ubrizgavanje plastomera. Osnovni delovi. Ciklus ubrizgavanja plastomera.
Prakticno odredjivanje vremena hladjenja. Proracun temperature podesavaja kalupne supljine.
6.
Mart 2001.
Ekstrudiranje. Osnovni elementi. Alat ekstrudera. Puz ekstrudera.
Protocni kapacitet ekstrudera. Geometrija puza i puznog vijka.
7.
April 2001.
Uticajni parametri na kvalitet delova od plastomera pri ubrizgavanju (pritisak ubrizgavanja, protiv pritisak, naknadni pritisak, tok pritiska u hidraulicnom cilindru i u kalupnoj supljini, brzina ubrizgavanja, temperatura rstopine, tempertura kalupne supljine, vreme trajanja ciklusa, brzina hladjenja, put doziranja, brzina plastificiranja).
Eksperiment. Merenje uticajnih parametara na kvalitet delova od plastomera (pritisak ubrizgavanja, naknadni pritisak, hidraulicni pritisak, temperatura kalupne supljine).
8.
April 2001.
Toplotni procesi pri preradi plastomera. Razmena toplote. Vreme hladjenja sredine plocastog dela. Proracun toplote koju dovodi plastomer. Toplota razmenjena sa medjjumom za temperiranje. Temperaturno polje u kalupu.
Izvodjenje krugova za temperiranje. Optimizacija rasporeda kanala za temperovanje. Odredjianje ekvipotencijalih linija.
9.
April 2001.
Ulivni sistem za ubrizgavnje plastomera (ulivni kanal, razvodni kanali, usce). Oblik, dimenzionisanje i pozicioniranje ulivnih kanala.
Analiza dimenzija kalupne supljine sa aspekta skupljaja plastomera. Naknadno skupljanje (poseban osvrt na izradu)
10.
April 2001.
Konstrukcija delova od plastomera (debljina zida, rebra za ojacanje, konicnost, mesto ubrizgavanja). Izrada delova sa i bez navoja. Irada delova sa metanim i drugim umetcima.
Konstrukcija alata za izradu konkretno dela od plastomera. Koriscenje odgovarajuceg aplikativnog programa.
11.
Maj 2001.
Kalupna supljina. Izvakaci za odvajanje ulivnog sistema. Izbacivacki sistem. Sistem vodjenja. Izbor i dimenzionisanje. Kalupi sa jednim supljinom. Kalupi sa vise supljina (gnezda). Kalupi sa tri poce. Kalupi sa automatskim otkidanjem ulivnog sistema. Alati sa bocnim klizacem. Celici za izradu kalupa.
12.
Maj 2001.
Standardna kucista. Konstrukcija i proizvodnja delova od plastomera kao i kalupnih supljina uz pomoc racunar (CAD/CAM).
13.
Maj 2001.
Osnovni pojmovi o gumi. Prirodni kaucuk. Sinteticki kaucuk. Vrste, osobine i primena sinteticih kaucuka. Tehnologija kucukovanih smesa (mesaje smese, izrada smesa u mikserima). Tehnologije prerade gume.
Konstrukcija alata za izradu konkretnog dela od gume.
14.
Maj 2001.
Alati za izradu delova od gume. Konstrukcija alata za izradu delova od gume.
Poseta proizvodnim organizacijama koje se bave preradom gume.

Literatura:

1. Termoplasticne mase, prerda postupkom injekcionog presaja, Miroslav Nadj, Zagreb.

2. Kolokvijum o konstrukciji primjeni i preradi polimera, fakultet strojarstva i brodogradje, Zagreb.

3. Kalup-sredisnji element proizvodne linije za preradu polimera, drugi kolokvijum o konstrukcijskoj primeni i preradi polimera, Zagreb.

4. Izmena topline u kalupima za injekciono presaje plastomera, Igor Catic, Zagreb.

Zahtevi predmeta: pristup PC, pristup Internet-u, Windows, SolidWorks.