Sun
Korisnik Lozinka
Početna strana | Homepage
FAKULTET
O Fakultetu. Dekanat. Katedre. Biblioteka. Informacioni sistem.
STUDIJE
Osnovne i master akademske studije. Doktorske studije. Studije po ranijim programima. Erasmus Mundus.
ISTRAŽIVANJE I USLUGE
Istraživanja. Zavod. Laboratorije. Centri. Atestiranje vozila.
UPIS NA MFN
DOKUMENTI
Javne nabavke Mašinskog fakulteta. NN veća. Savet MFN. Sindikat. Tela. Akta. Formulari. Akreditacija MFN. Stručna predavanja.
ŽIVOT NA MFN
Oglasne table. Osoblje MFN. Studenti. Alumni. Lične prezentacije. Hol MFN.
NA SERVERIMA MFN
WebMAIL. ICIT. Prisma. Konferencije. Projekti. Partneri MF. Publikacije MF.
Adresa i telefoni. Telefonski imenik.

>> PRETRAGA

Magazin studenata MFN

Početna strana  > STUDIJE > Studije po ranijim programima > Diplomske petogodišnje studije započete pre 2004. god. > Proizvodno mašinstvo > Технолошки системи > Вежбања > Obrada bušenjem > Mašine za obradu bušenjem - Bušilice
Mašine za obradu bušenjem - Bušilice
00.00.0000

Vertikalne bušilice

Stona bušilica

• Služi za bušenje malih rupa, prečnika do 10 mm.
  • Zbog malog prečnika moraju da raspolažu velikim brojevima obrta, radi postizanja potrebne brzine rezanja.
  • Pomoćno kretanje se uglavnom obavlja ručno, pomoću ručice.
  • Poluautomatska bušilica - glavno vreteno obavlja radni hod i vraća se, nakon čega se pomoćno kretanje zaustavlja
  • Stubna bušilica

• Nosač glavnog vretena se nalazi na stubu, koji istovremeno nosi i sto, pomerljiv po stubu.
    • Pomoćno kretanje može biti ručno ili automatsko

Radijalna bušilica

• Za bušenje težih radnih predmeta, većih dimenzija - pri bušenju više rupa, radni predmet ne mora da se pomera za svaku rupu.
  • Pogonski elektromotor, za pogon glavnog vretena se nalazi na nosaču alata.
  • Glavno vreteno vrši vertikalno pomoćno kretanje.
  • Nosač alata se pomera radijalno, duž konzole bušilice, u odnosu na stub.
  • Konzola se može kretati u vertikalnom pravcu duž zavojnog vretena (poseban elektromotor) i da se obrće oko stuba.
  • Koordinatna bušilica

• Omogućava bušenje rupa na tačnom međusobnom odstojanju bez prethodnog merenja i obeležavanja na radnom predmetu.
    • Zahtevaju se posebni radni uslovi zbog tražene preciznosti.
    • Može se koristiti kao glodalica za uzdužno glodanje.

Vertikalne bušilice sa više vretena

Redna bušilica
    • Kombinacija više jednovretenih bušilica povezanih zajedničkim postoljem
    • Koristi se kada jednu rupu treba obraditi u više operacija, pri čemu radnik pomera radni predmet od vretena do vretena.

Bušilica sa viševretenom glavom
    • Jednovretena bušilica, adaptirana za istovremeno bušenje sa više vretena

Viševretene bušilice

• Nosač glavnih vretena se vertikalno pomera po vo|icama duž stuba.
    • Regulisanje poretka rupa se vrši radijalnim pomeranjem držača vretena, pri čemu se promenljivost rastojanja između kardanskih zglobova kompenzuje teleskopskim cevima sa uzdužnim klinovima.

Agregatne bušilice

• Bušilice sastavljene od pojedinih prostih bušilica
    • Postavljanjem više agregata na posebno postolje, mogu se dobiti raznovrsne mašine za specijalne potrebe.
    • Agregati su standardne jedinice koje se serijski izrađuju, dok se postolje posebno izrađuje za svaki specijalni slučaj.

Horizontalne bušilice

Kombinovana bušilica

• Kombinacija bušilice, glodalice i struga
    • Služi za obradu težih i teških radnih predmeta, većinom livenih, koji se mogu obrađivati i istovremeno u više operacija.

Primeri radnih operacija na kombinovanoj bušilici